Jak to na lodi funguje?

​​Plavba bude probíhat na plachetnici Lady Blue pod vedením některého z našich zkušených kapitánů (Jan Meškán, Martin Doleček, Martin Svoboda). Vy si jen užíváte dovolené a krásných pláží nebo se můžete do řízení lodě zapojit.

osoba v růžovém oděvu pojídající nápojStůl a židle v lodiosoba držící rybu na lodi

Směr plavby na přání

Z naší domovské mariny na Martiniku v městečku Le Marin společně vyplujeme do samotného srdce Karibiku. Každý den budeme na jiném místě, v opuštěných zátokách i velkých marinách rušných měst. Naše loď je přizpůsobena pro nezávislé fungování, můžeme tedy většinu plavby strávit úplně mimo civilizaci. Nejoblíbenější je jižní trasa plavby, kdy navštívíme ostrovy Svatá Lucie, Svatý Vincenc a souostroví Grenadiny, které patří k té nejkouzelnější části Karibiku - stovky malých ostrůvků, bílých pláží s palmami, nádherná příroda, azurové moře a skvělé potápění s množstvím ryb nebo třeba želv.

Když zrovna nebudeme na moři

Ale nebudeme jen na moři! Dostanete možnost poznat samotné ostrovy, ať už při výstupu na sopku, v bahenních lázních nebo při návštěvě místních rumových destilerií. V průběhu celé plavby bude Váš kapitán rybařit, tak abyste mohli ochutnat ty nejčerstvější tuňáky, barakudy, kranase, Mahi-Mahi a na ostrově Mayreau můžete ochutnat čerstvého lobstera (humra). Celou plavbu prostě a jednoduše přizpůsobíme Vašim představám a přáním.

Počasí v Karibiku

Hlavní jachtařská sezóna je v Karibiku od listopadu do konce dubna až května. V tomto období jsou denní teploty kolem 30°C, v noci teplota klesá na 25- 26°C. Teplota vody je v závislosti na ročním období mezi 28-30°C. Ostrovy se nacházejí v pasátové oblasti, fouká zde silnější teplý stabilní vítr, který vytváří dokonalé podmínky pro jachting. A zároveň tu dělá vysoké teploty příjemnými. Celou dovolenou tak můžete zvládnout bez problému jen v plavkách a tričku na chladnější chvíle.

Stravování a gastronomie

Je možné se stravovat pouze na lodi (ekonomičtější varianta) nebo v restauracích na pevnině nebo tyto možnosti jakkoli kombinovat. Doporučujeme si však alespoň 1x nebo 2x zajít do místní restaurace a ochutnat lokální jídla a drinky. Vyhlášené jsou samozřejmě ryby a mořské plody a každý ostrov má pak své speciality. Na trzích nebo i z lodí trhovců můžeme každý den nakupovat čerstvé ovoce.

Doprava a letenky

Cena letenek se pohybuje různě podle sezóny a termínu nákupu. Pohybují se od 16 000,- Kč do 20 000,- Kč. Cílové letiště je letiště Fort-de-France na Martiniku. Nejpohodlnější lety bývají se společností AirFrance. Odlet z Prahy v 6:30, přestup ve Francii v Paříži a večerní přílet na Martinik. Z letiště do Mariny Le Marin Vám zajístíme odvoz za cenu cca 100 Euro za celou skupinu.

Mořská nemoc

Asi největší obava všech suchozemců. Nemůžu na loď, protože mi bude špatně. Ze zkušenosti víme, že v 98% Vám špatně nebude. A pokud z toho máte skutečně velký strach, víme jak tomu předcházet. Nejlepší prevencí je být správně nasycený, použít zázvorové bonbóny, nechodit za plavby do podpalubí nebo si preventivně vzít léky - doporučíme Vám jaké. A i kdyby z toho nic nezabralo, přeblavby trvají pár hodin a jakmile zakotvíme v zátoce, tak se žaludek srovná. Mořská nemoc by rozhodně neměl být důvod, proč na plachetnici nevyrazit.

Hygiena

Každá kajuta má svojí toaletu se sprchou. Toaleta je splachovací a splachuje se slanou vodou, tady tedy není potřeba šetřit, spíše naopak 🙂. Ke sprchování se používá zásoba sladké vody, nádrže na sladkou vodu mají celkovou kapacitu 1 000 litrů. Při plném obsazení lodi a troše hospodárnosti vydrží zásoba vody na celou plavbu. Případně je možné vodu dotankovat v průběhu plavby - jen nás to trochu zdrží a stojí to nějaké to Euro navíc. Ze zkušenosti víme, že k hygieně nejčastěji slouží venkovní sprcha na zádi lodi… po večeři si skočím zaplavat do moře a pak se opláchnu sladkou vodou.

Peníze a měna

Na Martiniku je možné v 90% platit kartou, popřípadě zde platí Euro, stejně tak i na některých severních ostrovech. Na jižních ostrovech Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny platí Vychodokaribský dollar zkratka EC (Eastern Caribbean dollar). Ten je možné vyměnit pouze v místních bankách nebo vybrat z místních bankomatů. Na první útratu Vám jsme schopni prvních pár dolarů vyměnit i na lodi. Současný kurz je zhruba 8,5,- Kč za 1 EC dollar. Je zde možné platit také americkými dolary, kurz je však méně přívětivý.

Očkování

Pro Karibik nejsou nařízena žádná speciální očkování. Rozhodně nic nezkazíte klasickým cestovatelskou kombinací očkování: žloutenka a břišní tyfus. V posledních letech jako ve všech tropických oblastech se rozšiřuje horečka dengue, kterou přenášejí komáři. V sezóně od listopadu do dubna se však téměř nevyskytuje. Problémem je spíše v období dešťů.

osoba plavající ve vodě

Plavba byla skvělá. Kapitán nás vzal na trek na sopku, do bahenních lázní a další místa. Jeho kuchařské umění bylo úžasné.

– Pavel Dobýval

Sledujte náš Instagram

Chcete nahlédnout, jak probíhaly naše plavby? Sledujte nás na Instagramu a nic Vám neunikne.

Kontakt
Kam jít
Novinky do e-mailu
Získejte nejnovější tiskové zprávy, rozhovory, podcasty a informace.

2024 © MOŘEPLAVBA. Všechna práva vyhrazena.